JAK DOBRZE NAM BYĆ ZNOWU RAZEM…

Pod tym wdzięcznym hasłem spotkaliśmy się 8 października 2015 roku, aby uroczyście rozpocząć kolejny, dwunasty już, rok akademicki – 2015/2016. Jak od kilku lat i tym razem zgromadziliśmy się w auli gościnnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.1
Słuchacze KUTW – ‘starzy’ i nowi stawili się licznie. Zaszczycili nas swoją obecnością przedstawiciele władz lokalnych w osobach wiceprezydenta pana Bronisława Barana, przewodniczącego Rady Miasta pana Zbigniewa Kubita i przewodniczącej Komisji Kultury i Sportu pani Anny Dubiel, pani dyrektor Bożena Cząstka i nauczyciele Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego, a także przedstawiciele instytucji ściśle współpracujących z naszym uniwersytetem: pani Małgorzata Szybiak – dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, pani Teresa Leśniak – dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, pan Łukasz Piróg – dyrektor 2Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Dukli. Przybyła także pani Bronisława Betlej, zasłużona poetka, członek honorowy naszego uniwersytetu.
Spotkanie prowadzili pani prezes Bogumiła Błażejowska i wiceprezes pan Stanisław Roman. Po odśpiewaniu hymnu państwowego pani prezes przedstawiła działalność naszej placówki, jej poszczególne agendy i osoby za nie odpowiedzialne. Następnie głos zabierali zaproszeni goście.
Stwierdzić należy z przyjemnością, iż było w tych wystąpieniach wiele życzliwości,3 akcentów podkreślających pozytywne znaczenie naszej działalności i wiele życzeń na przyszłość. To dla nas bardzo ważne, gdyż zachęca do dalszych starań i inspiruje!
Następnie odbyła się immatrykulacja nowych słuchaczy, dokonana przez prezydenta Bronisława Barana, przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Kubita i panią dyrektor ZSKU Bożenę Cząstkę,. Wręczyli oni indeksy nowym sześciu adeptom naszego uniwersytetu. Podsumowaniem tej części uroczystości było „Gaudeamus…’4
Jak na wyższą uczelnię przystało, kolejnym punktem spotkania był wykład dr. Dominika Wróbla z PWSZ pt. „Walory przyrodniczo-krajobrazowe Ziemi Krośnieńskiej.” Tematem i sposobem prowadzenia znakomicie harmonizował on z klimatem naszego spotkania.
Na zakończenie części oficjalnej zaśpiewaliśmy hymn naszego uniwersytetu (słowa: Grażyna Daniewska, muzyka: Teresa Szmyd i autorka tekstu), podkreślający znaczenie naszej wspólnoty.
5W części artystycznej wystąpił pełen wdzięku dziewczęcy zespół wokalno-taneczny „Dysonans” z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza prowadzony przez panią Beatę Banaś.
Ostatnim akcentem spotkania był występ ‘rodzinnego’, chciałoby się powiedzieć, kabareciku „Entuzjaści”. Ich program (96. w ich dorobku) był połączeniem poetyckiego wspomnienia wakacji i radości, że znowu jesteśmy razem, bo wreszcie zaczyna się szkoła. Na scenę wkroczyła grupa uczniaków w białych podkolanówkach i z kokardami we włosach, jak na pierwszaków przystało. 6W spektaklu odbyło się również pasowanie na uczniów (przy pomocy paska od dyrektorskich spodni), a także wręczenie tarcz naszej uczelni. „Entuzjaści” zakończyli swój program ich kabaretowym hymnem: „Niech żyje WIEK TRZECI i uczelnia młoda”. (autor słów: Czesław Matelowski).
To przecież najlepsze motto na następny rok – dwunasty już rok naszego UNIWERSYTETU!

Grażyna Daniewska
789