Pracownia „Pacykarnia” powstała w 2006 roku przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Krośnie, od początku prowadzona przez p. Romana Grabowskiego, pasjonata malarstwa, który umożliwił zawiązanie się amatorskiej grupy malarskiej.

pac00Uczestniczki pracowni swą przygodę ze sztuką pędzla rozpoczęły z chwilą przejścia na emeryturę. Większość z nich nigdy wcześniej nie próbowała takiej twórczości, jednak p. Grabowski potrafił zarazić je swoją pasją do tego stopnia, że pokochały wspólne zajęcia, wspólne tworzenie i możliwość wyrażania siebie poprzez obrazy wychodzące spod ich pędzla. W trakcie procesu twórczego, rozmów i sporów wzbudziło się także zainteresowanie malarstwem jako sztuką. Uczą się od siebie na wzajem różnego spojrzenia na obraz i sposób malowania. Stosują różnorodne techniki jak rysunek, grafika, akwarela, akryl czy farby olejne.

pac0Choć nigdy wcześniej nie usiadły przed sztalugami z pędzlem i paletą w dłoni, odkryły teraz radość tworzenia i satysfakcję we wspólnym działaniu, nawet jeśli nie zawsze są zadowolone z rezultatów i krytycznie patrzą na własne obrazy. Jednak wiele warta jest chwila, kiedy czują, że to, co stworzyły, jest dobre! Teraz myślą często, że potrzeba spełnienia się poprzez malarstwo i poczucie piękna zawsze gdzieś w nich były, choć nieustanny pośpiech życia, nadążanie za codziennym obowiązkiem nie pozwalały na uświadomienie sobie tej prawdy.

pac1Tworzą dużo i różnorodnie – pejzaże, kwiaty, martwe natury, obrazy architektury czy abstrakcje. Prawie każda z uczestniczek „Pacykarni” ma w swoim dorobku mniejszą lub całkiem pokaźną galerię własnych płócien, co umożliwia obdarowywanie nimi przyjaciół i znajomych.

Malarki uczestniczyły w plenerach w Foluszu, Woli Sękowej, na Słowacji w Lewoczy i Popradzie, a także w Kazimierzu Dolnym. Ich prace zwykle ozdabiają okolicznościowe spotkania słuchaczy naszego uniwersytetu jak rozpoczęcie lub zakończenie roku akademickiego, różnorodne imprezy świąteczne, towarzyszyły także uroczystej konferencji z okazji jubileuszu dziesięciolecia działalności KUTW w październiku br. Od kilku lat wystawiane są na stoisku KUTW podczas Dni Krosna.

pac2Zwieńczeniem dotychczasowych osiągnięć naszych pań i ich mentora artystycznego p. Romana Grabowskiego była licznie odwiedzana wystawa prac zorganizowana w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w styczniu 2014 roku. Autorkami płócien były: Bogumiła Błażejowska, Helena Cząstka, Magdalena Czech, Jadwiga Dańczak, Halina Grabiec, Anna Kosztyła, Janina Matusz, Albina Pilat, Anna Stepek, Danuta Szarzyńska, Krystyna Wojtkowska, a także oczywiście p. Roman Grabowski.

Pracownia żyje swoim życiem. Bywa, że któraś z pań odchodzi, jednak przybywają nowe miłośniczki pędzla i palety. „Pacykarnia” zawsze chętnie wita nowe adeptki. A słuchacze naszego KUTW życzą im  dalszych satysfakcji i jedynej w swoim rodzaju radości – radości tworzenia.

Dnia 27 listopada prace malarek i ich mistrza pod tytułem „Impresje pac3kazimierzowskie”, a więc powstałe po plenerze w Kazimierzu w ramach projektu UM Krosna, zostały ponownie wystawione podczas  czwartkowego wykładu. Pierwszą nagrodę za swój obraz otrzymała kol. Anna Kosztyła, drugą – kol. Roman Grabowski, a trzecią – ex equo kol. Danuta Szarzyńska i Magdalena Czech.
Gratulujemy.

 

W imieniu „Pacykarzy”

Helena Cząstka

przy współpracy

Grażyny Daniewskiej

 

pac4pac5pac6pac7pac8pac9