18 maja Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na drugie w tym miesiącu spotkanie z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami. Będzie to zarazem trzecia edycja „Podniebnych podróży”.

Spotkanie będzie się składało z dwóch części. Najpierw o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5, rozpoczną się Plakat 69mprelekcje o tematyce astronomicznej. Pierwszą pt. „Wyprawa do Zmiennicy śladami Jana Winiarskiego” poprowadzi Grzegorz Kiełtyka. Opowie o wyprawie inspirowanej pieszą wycieczką do Zmiennicy, którą w czasie II wojny światowej odbył Jan Winiarski (wieloletni prezes Krośnieńskiego Oddziału PTMA), w celu spotkania prof. Stefana Piotrowskiego – wybitnego astronoma.

Drugi wykład pt. „Obserwacje prawie całkowitego zaćmienia Słońca w północnej Szkocji” przedstawi Mariusz Krukar. Obserwacje miały miejsce 20 marca br. w regionie Highlands, w miejscu oddalonym zaledwie 295 km od przebiegu pasa całkowitego zaćmienia, gdzie tarcza słoneczna została przysłonięta w 97 procentach. Podczas obserwacji prelegent starał się zwrócić uwagę na zmianę warunków otoczenia widoczną podczas różnych faz częściowego zaćmienia Słońca. Na zakończenie wspomni również o walorach krajobrazowych Szkocji. Region Highlands położony jest w strefie Gór Kaledońskich. Jest to obszar o rzeźbie polodowcowej z liczną obecnością fiordów. Surowy klimat sprawia, że góry wznoszące się na wysokość niespełna 1000 m n.p.m. odznaczają się gdzieniegdzie alpejskim charakterem.

Drugą część spotkań stanowić będą obserwacje nieba prowadzone na płycie krośnieńskiego Rynku. O godz. 20.15 rozstawione zostaną teleskopy, a członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii Oddział w Krośnie przybliżą uczestnikom tego wydarzenia obserwowane zjawiska. Obserwacje prowadzone będą jednak tylko przy sprzyjających warunkach pogodowych.

Zarówno wstęp na prelekcje, jak i na obserwacje jest bezpłatny. Organizatorem spotkań jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie przy współudziale PTMA O/Krosno. Patronami medialnymi są Polskie Radio Rzeszów, Tygodnik Nowe Podkarpacie, portale Krosno24, Imprezy Podróżnicze, a także portal i telewizja tvPodkarpacie.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Dorota Piwka i Łukasz Stachurski Muzeum Rzemiosła w Krośnie